Založ si blog

Putinizmus ako globálne poučenie

Nedávno na vplyvnej ruskej webovej stránke „Aktuálne komentáre“ (http://actualcomment.ru/) bola spustená nová rubrika „Putinizmus“, kde budú publikované články, rozhovory a recenzie, analyzujúce rôzne aspekty Putinovho kurzu, odhadujúce jeho historický význam pre Rusko a svet.

Úvodné slová k rubrike povedal vysokopostavený úradník administrácie prezidenta Vladislav Surkov – autor mnohých úspešných politických projektov (medzi nimi aj vládna politická strana „Jednotné Rusko“), a tiež románov, ktoré sa líšia zložitými príbehmi a slovnou zásobou (na neho už som niečo písal: https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/502377/dlhy-stat-putina.html).

Surkov uviedol že táto téma vyžaduje osobitnú pozornosť: „Veľmi užitočným krokom je skúmanie putinizmu ako súčasnej ideológie každodenného života so všetkými jeho sociálnymi inováciami a produktívnymi rozpormi. Preto je putinizmus globálny politický life hack, dobre fungujúca metóda vládnutia“ (http://actualcomment.ru/putinizm-kak-politicheskiy-layfkhak-1910141011.html).

Autor použil vyraz „Life hack“ (od angl. „life“ – „život“ + „hack“ – „rozbíjanie“) – módny moderný pojem, pochádzajúci z počítačového slangu. Takto sa volajú rôzne prakticko-užitočné rady, dávajúce ľudom príležitosť rýchlo a efektívne vyriešiť akýkoľvek problém. To môže byť odporučenie ako lepšie umývať riad a aj ako riadiť krajinu. Nazývajúc putinizmus „globálny life hack“, Surkov asi má na mysli že je to dobré poučenie pre politikov z celého sveta.

Ruský analytici už diskutujú: čo to je „putinizmus“, aký má obsah a čo je v ňom poučné pre iné krajiny. Lojálny komentátori si myslia, že to je moderný postup riadenia, v podstate ktorého je hlboká myšlienka, ešte čakajúca na svoju formuláciu (čo vlastne má byť predmetom výskumu). Kontroverzný experti sú si istý že žiadna myšlienka tu nie je prítomná – sú iba reakcie na okolnosti, tiež nie vždy optimálne.

Putinovi oponenti upozorňujú že jeho „metóda vládnutia“ funguje cez použitie mocenských a spravodajských štruktúr, ktoré, okrem všetkého, nie sú nacielené v prospech vlasti, ale výnimočne na vlastné obohatenie. Zástancovia Putina naznačujú, že má širokú podporu ľudí pretože koná v ich záujmoch.

Bude naozaj ťažké nájsť nejakú integrovanú ideológiu, idúcu rovno od Vladimíra Putina. Nenapísal teoretické diela a nevyjadril veľa filozofických myšlienok. Zvyčajne to robia iní ľudia, viac-menej blízko neho, najmä rovnaký Surkov. Sám Putin spravidla ani nezverejňuje svoj postoj k ich ideám.

Tentoraz sa to stalo trošku inak. Hovorca Putina hneď vyjavil že mu „nie úplne imponuje“ pojem „putinizmus“ (https://rg.ru/2019/10/14/peskov-prokommentiroval-ideiu-izucheniia-putinizma.html). Na otázku, akú ideológiu prezident uskutočňuje, jeho hovorca odpovedal, že to je „mimoriadny pragmatizmus, zameraný na rozvoj krajiny“ (Tamtiež).

Je možné to hodnotiť ako skromnosť a snahu sa dištancovať od lichotníkov a príliš horlivých asistentov. Putinovi kritici tu samozrejme uvideli pokrytectvo a predstieranie.

Už za krátky čas sa môžeme dozvedieť, čo je z toho pravda. Alebo „skúmanie putinizmu“ potichu zomrie bez podpory zhora, alebo ju dostane a rozkvitne, aby Rusko podarovalo svetu ešte jeden „izmus“, osvetľujúci cestu do šťastnej budúcnosti. Je však nejednoduché si predstaviť, ako a prečo sa môže objaviť aj globálny dopyt po týchto nápadoch.

„Všetky veci sveta kedysi boli ideami“ – správne zaznamenal Surkov (Tamtiež). No nie všetky idei sveta sa stali vecami.

Falošný Mesiáš ako psycho-politická patológia

27.11.2020

Celý svet bojuje proti „novému koronavírusu“. Je dôležité, aby politici – generáli tejto bitky – boli zdraví, a nielen fyzicky. V krízových situáciách však psychika trpí predovšetkým. Narastá pravdepodobnosť nebezpečného javu – „mesianizmusu“. Ten pojem ma pôvod od slova Mesiáš (hebr. משיח‎ – „pomazaný“) – spasiteľ, poslaný [...]

Čo mame robiť s pandémiou a s vládou?

21.11.2020

Začiatkom tohto roka padli na Slovensko takmer v rovnakom čase dve nešťastia: pandémia a nová vláda. Majú aj niečo spoločné. Najprv, vyvolávajú iba negatívne emócie. Po druhé, bude veľmi ťažké sa ich zbaviť. Experti sa už vyjadrili, že COVID-19 nie je dočasný jav, že bude s nami dlho, keď nie navždy. Čo sa týka členov vlády, boli zvolení len nedávno a určite [...]

Legálna pomsta

14.11.2020

Kedysi, v staroveku a stredoveku, bola pomsta úplne legálna. V rôznych krajinách písomné zákony presne určovali, kto za koho a komu sa môže odplatiť a ako. Inde to ani nikde nebolo zapísané, ale všetci vedeli, že tomu sa nedá vyhnúť. Starý testament učil: „oko za oko, zub za zub“ (Ex. 21:24–25). Neskoršie, v rímskom práve sa to nazývalo Lex Talionis – [...]

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach /

Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

03.12.2020 13:27

Boje o odtrhnutý región Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom mali tiež za následok desaťtisíce vysídlených.

Peter Žiga

Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

03.12.2020 12:46

Žigovho príbuzného, ktorý je syn jeho bratranca, mali podľa medializovaných informácií nedávno obviniť z karuselových podvodov.

požiar hasiči bratislava

V Ružinove horelo v bytovom dome, obyvateľom pomohla mestská časť

03.12.2020 12:15

Byt vyhorel zrejme od elektrického skratu. Nikto sa nezranil.

Bečva

Zamestnanec čističky, ktorú vyšetrujú pre možnú kontamináciu rieky Bečva, mal spáchať samovraždu

03.12.2020 11:56

Na hladine rieky Bečva sa po viac ako dvoch mesiacoch opäť vytvorila pena neznámeho pôvodu a došlo tam k úhynu rýb.