Založ si blog

Putinizmus ako globálne poučenie

Nedávno na vplyvnej ruskej webovej stránke „Aktuálne komentáre“ (http://actualcomment.ru/) bola spustená nová rubrika „Putinizmus“, kde budú publikované články, rozhovory a recenzie, analyzujúce rôzne aspekty Putinovho kurzu, odhadujúce jeho historický význam pre Rusko a svet.

Úvodné slová k rubrike povedal vysokopostavený úradník administrácie prezidenta Vladislav Surkov – autor mnohých úspešných politických projektov (medzi nimi aj vládna politická strana „Jednotné Rusko“), a tiež románov, ktoré sa líšia zložitými príbehmi a slovnou zásobou (na neho už som niečo písal: https://lipitskiy.blog.sme.sk/c/502377/dlhy-stat-putina.html).

Surkov uviedol že táto téma vyžaduje osobitnú pozornosť: „Veľmi užitočným krokom je skúmanie putinizmu ako súčasnej ideológie každodenného života so všetkými jeho sociálnymi inováciami a produktívnymi rozpormi. Preto je putinizmus globálny politický life hack, dobre fungujúca metóda vládnutia“ (http://actualcomment.ru/putinizm-kak-politicheskiy-layfkhak-1910141011.html).

Autor použil vyraz „Life hack“ (od angl. „life“ – „život“ + „hack“ – „rozbíjanie“) – módny moderný pojem, pochádzajúci z počítačového slangu. Takto sa volajú rôzne prakticko-užitočné rady, dávajúce ľudom príležitosť rýchlo a efektívne vyriešiť akýkoľvek problém. To môže byť odporučenie ako lepšie umývať riad a aj ako riadiť krajinu. Nazývajúc putinizmus „globálny life hack“, Surkov asi má na mysli že je to dobré poučenie pre politikov z celého sveta.

Ruský analytici už diskutujú: čo to je „putinizmus“, aký má obsah a čo je v ňom poučné pre iné krajiny. Lojálny komentátori si myslia, že to je moderný postup riadenia, v podstate ktorého je hlboká myšlienka, ešte čakajúca na svoju formuláciu (čo vlastne má byť predmetom výskumu). Kontroverzný experti sú si istý že žiadna myšlienka tu nie je prítomná – sú iba reakcie na okolnosti, tiež nie vždy optimálne.

Putinovi oponenti upozorňujú že jeho „metóda vládnutia“ funguje cez použitie mocenských a spravodajských štruktúr, ktoré, okrem všetkého, nie sú nacielené v prospech vlasti, ale výnimočne na vlastné obohatenie. Zástancovia Putina naznačujú, že má širokú podporu ľudí pretože koná v ich záujmoch.

Bude naozaj ťažké nájsť nejakú integrovanú ideológiu, idúcu rovno od Vladimíra Putina. Nenapísal teoretické diela a nevyjadril veľa filozofických myšlienok. Zvyčajne to robia iní ľudia, viac-menej blízko neho, najmä rovnaký Surkov. Sám Putin spravidla ani nezverejňuje svoj postoj k ich ideám.

Tentoraz sa to stalo trošku inak. Hovorca Putina hneď vyjavil že mu „nie úplne imponuje“ pojem „putinizmus“ (https://rg.ru/2019/10/14/peskov-prokommentiroval-ideiu-izucheniia-putinizma.html). Na otázku, akú ideológiu prezident uskutočňuje, jeho hovorca odpovedal, že to je „mimoriadny pragmatizmus, zameraný na rozvoj krajiny“ (Tamtiež).

Je možné to hodnotiť ako skromnosť a snahu sa dištancovať od lichotníkov a príliš horlivých asistentov. Putinovi kritici tu samozrejme uvideli pokrytectvo a predstieranie.

Už za krátky čas sa môžeme dozvedieť, čo je z toho pravda. Alebo „skúmanie putinizmu“ potichu zomrie bez podpory zhora, alebo ju dostane a rozkvitne, aby Rusko podarovalo svetu ešte jeden „izmus“, osvetľujúci cestu do šťastnej budúcnosti. Je však nejednoduché si predstaviť, ako a prečo sa môže objaviť aj globálny dopyt po týchto nápadoch.

„Všetky veci sveta kedysi boli ideami“ – správne zaznamenal Surkov (Tamtiež). No nie všetky idei sveta sa stali vecami.

Winter Is Coming, alebo Koniec gretinizmu

02.03.2021

Počas posledných pár týždňov zároveň niekoľko odborníkov – klimatológov prednieslo senzačné vyhlásenia. Najskôr ruskí experti uviedli, že si všimli jasné známky prístupu ďalšej malej doby ľadovej (https://ria.ru/20210223/period-1598690538.html). Potom to nemeckí vedci zdôvodnili: zaznamenali rekordné spomalenie Golfského prúdu, ktoré je typické pre doby [...]

Pandémia vládnej demencie

17.02.2021

Keď niekto stále opakuje to isté a čaká na iné výsledky – to je typický symptóm šialenstva. Údajne niečo podobne povedal Albert Einstein. Ak mal pravdu, svet je ohrozený pandémiou vládnej demencie. Všade vidíme, ako vlády rôznych krajín opätujú reštriktívne opatrenia, očakávajúc, že to tak zvládnu s COVID-19. Ešte nikomu sa to nepodarilo. No znova a znova [...]

Masové protesty a policajné násilie

10.02.2021

Téma utláčania protestov a štátneho (policajného) násilia sa príležitostne aktualizuje v súvislosti s udalosťami v rôznych krajinách. Konfrontácie medzi občanmi a orgánmi v poslednej dobe prebiehali vo viacerých štátoch EU, v Rusku, v USA atď., a v Bielorusku trvajú už niekoľko mesiacov po sebe. Preto ten problém stále je v centre verejnej pozornosti. Vývoj [...]

Charkov

"Vymeníme Slovensko za Krym". Vandali posprejovali slovenský konzulát v Charkove

05.03.2021 10:31, aktualizované: 11:06

Nápis bol odkazom na výrok premiéra Matoviča o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie.

Covid-19, koronavirus, testovanie, zdravotnictvo,

Počet obetí covidu vzrástol o 105, hospitalizácie po dvoch dňoch stúpli

05.03.2021 10:00

Celkovo už koronavírusu podľahlo na Slovensku 7 665 osôb.

Vatican Pope TED Talk

Pápež František odletel na historickú návštevu Iraku

05.03.2021 09:27

Ide o jeho pápežovu zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Testovanie v Košiciach

Na testy minie štát 140 miliónov. Zaplatilo by to ročnú prevádzku sanitiek

05.03.2021 09:00

Hoci sa pred týždňom odborníci zhodli, že je potrebná nová stratégia testovania, štát ide nakúpiť 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur.