Založ si blog

Ako to môžeme dovoliť?

22 júna sa v Moskve na javisku divadla „Et Cetera“ konalo slávnostné odovzdávanie ocenení laureátom súťaže „Kronika víťazstva“, ktorej sa zúčastnili televízne diela, venované druhej svetovej vojne (pre Rusov – Veľkej vlasteneckej vojne).

Jeden z členov poroty, známy herec a moderátor Jegor Beroev (https://www.csfd.cz/tvurce/77213-jegor-berojev/prehled/), mal za úlohu vyhlásiť víťaza v nominácii „Najlepší režisér hraného filmu“. Avšak neočakávane vyšiel na javisko v saku, na ľavej strane ktorého bola prišitá žltá šesťcípa hviezda. Takéto nacisti nútili nosiť Židov.

Jeho prejav sa tiež ukázal ako šokujúci:

Egor Beroev: „…Chcem vám povedať, že som nebol očkovaný proti koronavírusu. Niektorí moji známi boli očkovaní, dokonca boli zaočkovaní aj priatelia. To nikdy nebolo dôvodom našich sporov a hádok. Sme dospelí, rešpektujeme vzájomné voľby. Viete, „moje telo je moja vec.“

Ale dnes som sa zobudil vo svete, kde sa to stalo identifikačným znakom. Alebo ste občan – alebo budete žiť v rezervácii. Či zmôžete navštíviť inštitúcie a podujatia, či budete využívať všetky práva a výhody.

Mám otázku. Ako sme – potomkovia víťazov – to mohli dovoliť? (Potlesk).

Ide mi o to, že žiadny ľudský život a dôstojnosť nemôžu byť obetované pre verejné blaho. Je to napísané krvou v Norimberskom kódexe. Človek je neoddeliteľný od svojej dôstojnosti a slobody voľby. Aj keď sa vám táto voľba nepáči a prajete mu výlučne dobre.

Prosím vás, drahí priatelia a kolegovia, ktorí sú tu prítomní – nedovoľte, aby sme boli od vás oddelení, nedovoľte nepriateľstvo medzi nami. Nedovoľte segregáciu spoločnosti na inteligentných a hlúpych, ľudí s Downovým syndrómom a bez neho, bielych a čiernych, Židov a ne-Židov, očkovaných a neočkovaných.

Už sa to raz stalo. A naši starí otcovia za to dosť zaplatili, aj svojej krvou, aby sa to nezopakovalo (Potlesk)“ (https://echo.msk.ru/blog/day_video/2859424-echo/ alebo https://www.youtube.com/watch?v=R-dXLNGxe1U).

 

P.S. Preložil som tento pozoruhodný text, hoci podľa mňa porovnanie dnešnej situácie, ako by táto nebola vážna, s vojnou a Holokaustom vyzerá byť, mierne povedané, silno prehnaným. V Rusku to okamžite vyvolalo vlnu rozhorčenia.

Je však dôležité, aby sa podstata nestratila za neúspešnou formou. Nielen v Rusku vlády, hoci dobre mienený, v tom, čo sa týka očkovaní a iných protivírusových opatrení, idu ďalej a ďalej po ceste segregácii (lat. segregácia – nútené rozdeľovanie ľudí v každodennom živote z rôznych dôvodov) a následnej diskriminácii niektorých občanov a skupín obyvateľstva. Vidím, že to znepokojuje aj slovenských kolegov, s ktorými komunikujem.

Toto naozaj chceme? Môžeme to dovoliť?

Voľby v Rusku sa uskutočnili, ale nič sa nezmení

21.09.2021

V Rusku sa uskutočnili parlamentné voľby, a už vieme ich výsledky. Asi hlavný z nich – vysoká úroveň podpory politiky Vladimíra Putina, ktorá, samozrejme, zostane rovnaká, ako pred tým. Tentoraz Rusi hlasovali zároveň aj za stranícke kandidátky, aj za uchádzačov v územných jednočlenných obvodoch. Kandidátka vládnej strany „Jednotné Rusko“ (JR) dostala skoro 50% [...]

Čo sa stalo v Poľsku?

07.09.2021

Včera Poľský parlament vyhlásil výnimočný stav pri hranici s Bieloruskom. Čo sa stalo? Vzniklo tam nejaké strašne ohrozenie? Nie úplne. Len pár desiatok afrických a ázijských migrantov odtiaľ nelegálne preniklo na poľské územie. Pripomeňme si, ako len pred niekoľkými rokmi státisíce tzv. utečencov do slova liezli cez všetky diery do krajín EÚ. Nikto nevyhlásil [...]

Po Trumpovi, Facebook zablokoval aj Jána Čarnogurského

31.08.2021

Dnes sme sa dozvedali, že Facebook zablokoval účet popredného slovenského politika a advokáta Jána Čarnogurského. Dôvod je veľmi zvláštny: vedenie sociálnej siete má podozrenie, že ten tam nepíše sám, ale robí to za neho niekto iný. Každý, kto niekedy čítal emocionálne a zmysluplné texty Čarnogurského, označí tento predpoklad za absurdný. Bohužiaľ, ale [...]

San Jose, streľba

Streľba v supermarkete v Tennessee si vyžiadala obeť a 13 zranených

23.09.2021 23:15

Strelca našla polícia mŕtveho s poranením, ktoré si zjavne spôsobil sám.

Francúzsko Šakal terorista súd verdikt

Parížsky súd potvrdil doživotný trest pre teroristu Šakala

23.09.2021 22:49

Ilich Ramírez Sánchez zabil aj dvoch policajtov a informátora.

srbsko, kosovo

Na srbsko-kosovskej hranici vrie napätie. Pre poznávacie značky

23.09.2021 21:39

Srbský prezident Vučič sa obrátil na EÚ a NATO s otázkou, "prečo to dovolia".

moderna

Šéf Moderny: Pandémia sa skončí o rok, covid bude ako chrípka

23.09.2021 20:56

Očkovanie by sa mohlo rozšíriť aj na deti od šiestich mesiacov, uviedol Bancel.