Úradníci diskriminujú detí, študujúce ruštinu

13. januára 2023, Vasil Lipitsky, Nezaradené

Každoročne sa na Slovensku konajú olympiády v predmetoch školského vzdelávacieho programu. Ich víťazom – žiakom, ukázavším najlepšie vedomosti, a ich pripravivším učiteľom – orgány udeľujú prestížne vyznamenania.

Ale tento rok bude víťazov menej. Organizátor súťaží, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, nedávno zverejnil „Oznámenie o neorganizovaní Olympiády v ruskom jazyku v školskom roku 2022/2023“. Tam informuje: na základe rozhodnutia Ministerstva vedy, výskumu a športu SR, sa olympiáda v ruskom jazyku v školskom roku 2022/2023 nebude konať. Žiadne odôvodnenie nie je uvedené.

Mraky nad štúdiom ruštiny začali hustnúť už v minulom roku, keď úradníci zakázali verejné odovzdávanie ocenení víťazom predchádzajúcej olympiády v tomto predmete. Vtedy vysvetlili svoj prístup: že v terajšej „geopolitickej situácii“ a „vzhľadom na postoj Vlády a Ministerstva školstva SR“ bolo rozhodnuté upustiť od osobného odovzdávania ocenení za znalosť ruského jazyka – aby „predísť prípadnej konfrontácii… a chrániť súťažiacich“.

Preboha, ale tu ide o slovenských žiakov, spĺňajúcich štátny vzdelávací program. Ako sú spojení s geopolitikou? S kým by sa mohli konfrontovať? Od koho ich chránia? Od Ukrajincov? Úradníci tých asi považujú za divochov, ktorí nedokážu rozoznať slovenské deti od agresorov. Podľa mňa je to pre nich oveľa väčšia urážka, než verejné ocenenie úspechov vo výučbe ruštiny.

Zámery úradníkov môžu byť akékoľvek, no výsledok nie je pekný. Žiaci, ich rodičia a učitelia sú sklamaný a demotivovaný. Načo sa snažili, keď sú ich výsledky skryté, akoby urobili niečo zlé a hanebné? A teraz ani nedostanú možnosť aby súťažili a porovnali svoje poznatky…

Na Slovensku je stovky učiteľov ruštiny a tisícky študujúcich detí a dospelých. Záujem o ovládanie tohto jazyka z roka na rok rastie a vyjadrujú to nielen samotní žiaci, ale aj ich rodičia – a to už nie je úplne malá časť obyvateľstva. Možno si naši úradníci myslia, že svojím konaním prejavujú solidaritu s Ukrajinou, no v skutočnosti diskriminujú svojich spoluobčanov.

Čo teraz môžeme očakávať: zakáže sa ruština v školách? Budú diela Alexandra Puškina a Leva Tolstého odstránené zo vzdelávacieho programu? Bohužiaľ, nevyzerá to úplne neuveriteľne. Angažovaný postoj našej vlády inšpiruje úradníkov, aby hľadali politický podtext tam, kde žiadny nie je a ani by nemal byť. Aj keď chceme podporovať Ukrajinu, nie je rozumné to robiť, diskriminujúc ruskú kultúru, jazyk ako aj tých Slovákov, ktorí ho študujú a prednášajú.